Науковий форум, який єднає українців крізь простір і час

20 травня відбулася ІІ Міжнародна наукова онлайн-конференція «УКРАЇНО МОЯ ВИШИВАНА: ЕТНОКУЛЬТУРНИЙ ТА ОСВІТНЬО-ВИХОВНИЙ ПОТЕНЦІАЛ УКРАЇНСЬКОЇ ВИШИВАНКИ», присвячена Всесвітньому дню вишиванки.

Організаторами онлайн-конференції виступили Творча навчально-наукова лабораторія «Гірська школа Українських Карпат» Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, спільно з педагогічним факультетом, кафедрою педагогіки початкової  освіти та іншими кафедрами нашого університету, Івано-Франківським фаховим коледжем, Центром «PNU Ekosystem». Співорганізаторами наукового форуму стали відділ навчання мов національних меншин і зарубіжної літератури Інституту педагогіки НАПН України,  асоціація науково-дослідних, навчально-методичних лабораторій педагогічних закладів вищої освіти України.

У роботі онлайн-конференції взяли участь науковці, викладачі, педагоги, майстри народної творчості, студенти, учні ЗЗСО з понад 50-ти наукових та освітніх закладів України, представники української  діаспори з близького  і далекого зарубіжжя.

З вітальним словом до учасників заходу звернулися проректор з наукової роботи, професор Валентина Якубів, декан педагогічного факультету, професор Оксана Кондур,  директор Івано-Франківського фахового коледжу, професор Юрій Москаленко, представники інших наукових установ та ЗВО.

Робота конференції у форматі онлайн об’єднала спільною проблемою представників закладів освіти Буковини, Поділля, Слобожанщини, Закарпаття, Полісся, Полтавщини, Київщини та багатьох інших регіонів України.

Виступи та наукові дискусії учасників конференції охоплювали  шість тематичних напрямів, які включали актуальні проблеми збереження, поширення та популяризації  автентичної української мистецької спадщини, розкриття етнокультурного й освітнього потенціалу української вишиванки, дискусійні панелі та практичні майстер-класи народних майстрів. Особливе зацікавлення  учасників конференції викликали презентації творчих проєктів «З родинної скрині» учнів випускних класів  ЗЗСО  регіону Українських Карпат.

У науковому форумі взяли  участь знані науковці – академіки НАПН України Алла Богуш, Георгій Філіпчук, відомі громадські діячі, політики, мистецтвознавці, майстри народної творчості. Урізноманітнило роботу конференції пряме включення з вітанням Народного депутата України Оксани Савчук із залу засідань Верховної Ради та виступи  представників української діаспори з Данії, Канади, Італії, Словаччини, США, Польщі та Молдови.

Як зазначають організатори заходу, Інна Червінська, доцент кафедри педагогіки початкової освіти, завідувач творчою навчально-науковою лабораторією університету «Гірська школа Українських Карпат», заходи такого формату сприяють зближенню народів та культур різних регіонів України, розкривають освітній феномен вишиванки в епоху цифровізації освіти. Своєю чергою, Наталія Богданець-Білоскаленко, професор, завідувач відділу мов національних меншин і зарубіжної літератури Інституту педагогіки НАПН України, наголосила, що під час роботи конференції наукова спільнота України разом з представниками діаспори  студіювала проблеми культури, традицій, духовності українського народу як невід’ємних елементів національної ідентичності, що в комплексі сприятимуть наповненню освітнього простору новими ідеями щодо збереження і популяризації українського народного мистецтва, вагому частину якого займає вишиванка.