23 січня 2025 року аспіранти освітньо-наукової програми «Професійна освіта», гарант цієї програми професорка Оксана Цюняк, завідувачка кафедри початкової освіти та освітніх інновацій Руслана Романишин та викладачі Інна Червінська, Світлана Довбенко, Марія Копчук-Кашецька, Лідія Плетеницька та ін. взяли участь у гостьовій лекції «Іван Драч: ідеали соборності», проведеної у межах серії просвітницьких вебінарів «Цвіт української педагогіки: сучасне і минуле». Ініціатор заходу – відділ змісту і технологій педагогічної освіти Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України.
Модератором заходу виступила Наталія Філіпчук, докторка педагогічних наук, провідна наукова співробітниця відділу змісту і технологій педагогічної освіти ІПООД імені Івана Зязюна НАПН України, членкиня Кафедри ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття», очільниця первинного осередку Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка при ІПООД імені Івана Зязюна НАПН України. Співорганізатори лекції – Інститут літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України, Інститут проблем виховання НАПН України, Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В.О. Сухомлинського, Інститут спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України.
Лектор – Микола Жулинський, доктор філологічних наук, професор, директор Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України, академік НАН України. Микола Жулинський розкрив Особистість Івана Драча на основі маловідомих фактів його життєпису, творчої, політичної діяльності. Професор зазначив, що Іван Драч був не лише поетом-новатором, а й активним учасником культурного та суспільно-політичного життя України. Особливу увагу було приділено його внеску в утвердження української національної ідентичності, активній участі в розбудові Народного Руху України та ролі у відновленні державності. Жулинський також наголосив на унікальності творчого підходу Драча, його здатність поєднувати глибокий символізм із гострою соціальною актуальністю, а також відзначив його сміливість у боротьбі за правду та свободу слова.
Завдяки майстерному слову Миколи Григоровича учасники заходу поринули у цікаві спогади про діяльність І. Драча як сценариста. На переконання професора, Іван Драч – неповторна постать у мистецтві. Він увірвався в українську літературу як поет, який зруйнував канони соціалістичного реалізму (поема «Ніж у сонці» та ін.). Його збірка поетичних творів «Соняшник» особливо сприймалася молоддю, але й старше покоління поетів, зокрема М. Рильський, високо поціновувало його поетичне новаторство.
На заході була представлена книжкова виставка, присвячена відому українському діячу, поета, сценаристу Івану Драчу, підготовлену співробітниками Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В.О.Сухомлинського (Оксана Бондарчук, Інна Лобановська).
Пам’ять про видатних сучасників, новаторів у мистецькій сфері, подвижників в українському політичному, державотворчому дискурсі, яким був Іван Драч, має жити, його спадщина – зберігатися, його поетичне слово – популяризуватися серед молоді, дорослих. Вшанування таких постатей є не лише виявленою вдячністю, а й потужним засобом зміцнення національної ідентичності, духовного збагачення та формування цінностей.
Інформацію підготувала
професорка Оксана ЦЮНЯК