ГОСТЬОВА ЛЕКЦІЯ «ОЛЕКСА ТИХИЙ (1927-1984) ТА ЙОГО ПЕДАГОГІЧНА ВІЗІЯ»

15 травня 2024 року викладачі кафедри початкової освіти (Кондур О.С., Романишин Р.Я., Плетеницька Л.С., Довбенко С.Ю., Копчук-Кашецька М.С., Вербещук С.В., Бай І.Б., Качак Т.Б.,Червінська І.Б. та ін.) за сприяння заступниці декана з наукової роботи професорки Цюняк О.П. разом із аспірантами спеціальності 015 Професійна освіта (за спеціалізаціями), студентами групи ПО-31 взяли участь у онлайн гостьовій лекція у межах серії просвітницьких вебінарів «Цвіт української педагогіки: сучасне і минуле».

Ініціатор заходу – відділ змісту і технологій педагогічної освіти Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України. Співорганізатори лекції – Педагогічний музей України, Державна науково-педагогічна бібліотека імені В.О. Сухомлинського.

Модератором заходу виступила Наталія Філіпчук, докторка педагогічних наук, провідна наукова співробітниця відділу змісту і технології педагогічної освіти ІПООД імені Івана Зязюна НАПН України, членкиня Кафедри ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття», очільниця первинного осередку Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка при ІПООД імені Івана Зязюна НАПН України.

Лектори: Дмитро Білько, культуролог, музейний куратор, нині військовослужбовець ЗСУ; Олександр Міхно, доктор педагогічних наук, директор Педагогічного музею України, головний науковий співробітник Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В.О. Сухомлинського.

Учасники заходу (більше 100 осіб) – співробітники Державної науково-педагогічної бібліотеки імені В.О. Сухомлинського, викладачі, студенти, магістранти Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка та ін.

Унікальні біографічні відомості про життя і професійну діяльність Олекси Тихого учасники дізналися від Дмитра Білька. Олександр Міхно ознайомив присутніх з цікавими фактами про педагогічну діяльність Дмитра Білька, який підготував біографічний нарис про Олексу Тихого, а також інформував про те, у яких складних умовах створювався відеоконтент, надісланий паном Дмитром з території військових дій.

Олекса Тихий став автором і упорядником таких унікальних видань, як: «Мова – народ: висловлювання про мову та її значення в житті народу», «Словник мовних покручів», «Роздуми»… У його незавершеній статті «Якою має бути українська школа» О. Тихий виклав власну візію розвитку українського шкільництва: школа має бути національною по духу, інтернаціональною, народною, а не аристократичною, політехнічною, трудовою.

«Патріотизм, національна гідність, любов до свого народу, свого міста, села, любов до рідного слова, до рідної пісні, природи, історії – ось зерна, які ми повинні б сіяти…», – зауважував Олекса Тихий.

Цитуючи Дмитра Білька, зазначимо, що Олекса Тихий був людиною «колосальної інтелектуальної потенції і видатного педагогічного хисту, замість кафедри мав каторгу, не став державним діячем, однак збувся як людина, як українець, якому віддаватимуть шану».

Інформацію підготувала

заступниця декана з наукової роботи,

професорка Оксана ЦЮНЯК