Сьогодні, 21 квітня, в Центрі інноваційних освітніх технологій «PNU EcoSystem» Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника у форматі онлайн розпочала роботу дводенна Всеукраїнська науково-практична конференція «Психолого-педагогічні аспекти творчості Василя Стефаника (до 150-річчя від дня народження)». Організатором заходу виступила кафедра педагогіки початкової освіти Педагогічного факультету нашого університету. Cпіворганізатори – Івано-Франківський фаховий коледж, Центр інноваційних освітніх технологій «PNU-EcoSystem», Університет обдарованої дитини, кафедра педагогіки та освітнього менеджменту імені Богдана Ступарика.
У роботі наукового форуму взяли участь викладачі та студенти не лише Прикарпатського університету, а й інших вітчизняних закладів вищої освіти. Також до онлайн-заходу долучилися освітяни та науковці області, представники громадських організацій, відомі письменники Прикарпаття.
Модерувала онлайн-конференцію докторка педагогічних наук, завідувачка кафедри педагогіки початкової освіти Марія Оліяр.
Вільним словом відкрив роботу конференції проректор з науково-педагогічної роботи університету, професор Сергій Шарин. Він, зокрема, підкреслив, що метою конференції є об’єднання зусиль фахівців-освітян і науковців для якомога глибшого осягнення, вивчення, прочитання спадщини патрона Прикарпатського університету Василя Стефаника для гідного пошанування 150-річчя від дня його народження.
“Дуже важливо, аби вплив таких видатних знакових постатей як Василь Стефаника в українській історії з кожним роком все зростав, зміцнюючи, викристалізовуючи національну свідомість нових і нових поколінь українців, патріотизм, гордість за рідну землю, яка народжує таких геніїв. По-різному сприймає твори Василя Стефаника учень загальноосвітньої школи, учитель, який шукає способи, як донести до дітей красу і могутність слова письменника, студент, який готується стати педагогом, учений, який пильно досліджує творчий і життєвий шлях, таємниці майстерності нашого видатного земляка. І сьогодні, думаю, дуже цікаво буде простежити, як еволюціонує стефаниківське слово в серцях українців різних поколінь, з різним життєвим досвідом, можливо, різним світоглядом, бо тим і цікавий світ, що всі ми різні”,- зазначила завідувачка кафедри педагогіки початкової освіти Марія Оліяр.
До учасників наукового форуму зі вступним словом також звернулися декан Педагогічного факультету, професорка Оксана Кондур, заступник директора Департаменту освіти, науки та молодіжної політики ОДА Ігор Гаврилюк, письменниця, голова Івано-Франківської організації Національної спілки письменників України Світлана Бреславська та докторка педагогічних наук, професорка, завідувачка кафедри української мови і літератури Сумського державного педагогічного університету ім.А.С.Макаренка Олена Семегон.
У рамках програми заходу відбулося пленарне засідання, під час якого науковці виступили з тематичними доповідями. Робота конференції проходить за такими основними напрямами – громадсько-політична діяльність та націософія Василя Стефаника; виховні аспекти художньо-смислового простору Василя Стефаника; елементи етнопедагогіки, етнопсихології та психології дитячого характеру в творчості Василя Стефаника; нові методологічні і методичні підходи у вивченні творчості Василя Стефаника в контексті літературознавчих та мовознавчих тенденцій ХХI ст.; формування емоційного інтелекту учнів та студентів засобами творчості Василя Стефаника; «Василь Стефаник і сучасність» (конкурс студентських та учнівських есе і творчих робіт).
Також у рамках програми конференції професорка кафедри педагогіки початкової освіти, письменниця Ольга Деркачова та письменник, автор книги про Василя Стефаника “Троянда ритуального болю” Степан Процюк провели майстер-класи. Зокрема, Степан Процюк провів майстер-клас “Гуманізм творів Василя Стефаника” та відповів на запитання учасників конференції. Професорка Ольга Деркачова запропонувала майстер-клас «Коротко? Сильно? Страшно?», на якому присутні мали змогу поміркувати над особливостями новелістики Василя Стефаника, дізнатися більше про лайфхаки письменника у створенні текстів, про те, де шукати натхнення і чи достатньо тільки його для того, щоб стати успішним автором. Вона звернула увагу на особливості авторського стилю, а також про певні маркери творів видатного новеліста. Учасники онлайн-конференції також ознайомилися з порадами від відомих письменників щодо того, як писати, що і про що. Під час майстер-класу Ольга Деркачова зазначила, що часто творчість Стефаника асоціюється у нас тільки з двома відомими висловами: «Коротко, сильно та страшно» і «Не пиши так, бо вмреш». Всі охочі мали можливість поміркувати над тим, що стоїть за цими цитатами і чи тільки їх достатньо для означення творчості Василя Стефаника. Також учасникам майстер-класу було запропоновано створити власні невеликі новели.